Test obciążenia glukozą 75g w ciąży normy

Jesteś w ciąży i czeka Cię badanie krzywej cukrowej, czyli inaczej  test obciążenia glukozą 75g w ciąży normy. Jest to istotne badanie ze względu na ryzyko zachorowania na cukrzycę w ciąży, która jest niebezpieczna dla mamy, jak i dla płodu rozwijającego się w brzuchu.

Badanie to polega na pobraniu krwi z żyły i oznaczeniu stężenia cukru we krwi. Po tym pielęgniarka przyniesie około 300 ml wody i 75 g glukozy. Glukozę należy wymieszać z wodą i wypić, co może okazać się nie lada wyzwaniem. Tak słodki napój pity na czczo może prowadzić do wymiotów, lecz należy się powstrzymać, gdyż w innym wypadku badanie będzie trzeba powtórzyć. Po wypiciu glukozy pielęgniarka, dla złagodzenia nieprzyjemności z tym związanych, może zaproponować, aby popić to paroma łykami zwykłej wody. Godzinę po wypiciu glukozy pielęgniarka przyjdzie i zbada poziom cukru we krwi. Całość badania kończy się ponownym pobraniem krwi po upływie dwóch godzin od wypicia glukozy. Podczas tych dwóch godzin należy odpoczywać i nie opuszczać poradni. Przyszła mama po wypiciu glukozy może poczuć się źle, może odczuwać chęć wymiotów czy osłabienie i ból głowy. Celem badania jest zweryfikowanie jak organizm poradzi sobie z olbrzymią dawką cukru poprzez wydzielenie odpowiedniej dawki insuliny przez trzustkę.

test obciążenia glukozą 75g w ciąży normy zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologii:

– glikemia na czczo wynosi od 92 do 125 mg/dl;

– glikemia po 1 godzinie: 180 mg/dl i powyżej;

– glikemia po 2 godzinach: 153-199 mg/dl.

Należy mieć na uwadze, że wiele czynników może wpłynąć na wynik badania. Stres, zbyt intensywne ćwiczenia czy niektóre leki. Przed przystąpieniem do badania poinformować trzeba lekarza o przyjmowanych lekach.

Biorąc pod uwagę fakt, iż cukrzyca zaburza odpowiedni rozwój płodu, należy do badania zgłosić się bezwzględnie. Dzięki temu mamy pewność, że jeżeli kobieta w ciąży cierpi na cukrzycę to odpowiednio leczona zminimalizuje lub wykluczy całkowicie takie wady płodu jak wady cewy nerwowej lub wady serca dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!