Rytuały — uciążliwość czy konieczność?

Dzieci wymagają regularności i stabilności i w tym punkcie są nastawione bardzo konserwatywnie. Najłatwiej zachować pewien porządek, gdy ktoś z rodziny całkowicie poświęci się potrzebom dziecka i z reguły jest to matka. Wciąż powracające rytuały są niezwykle istotne dla dzieci. Dla rodziców w określonych okolicznościach jest to wielki ciężar. Granica pomiędzy koniecznością a uciążliwością jest cieniutka gdy dziecko zwycięży, staje się małym tyranem. Zachowanie pewnej regularności może jednak zdecydowanie ułatwić współżycie z dzieckiem małe dzieci są nawykowcami i ma to swoje powody:
Im młodsze dziecko, tym silniej utrwalają się rytuały. Pomagają one dziecku w nadaniu upływającym dniom jakiejś normy i struktury. Dzięki codziennym powtórzeniom dzieci postrzegają upływ czasu rytuały są dla nich niczym bicie dzwonów wewnętrznego zegara.
% Dzieci podobnie reagują na usytuowanie określonych przedmiotów w swoim otoczeniu. Gdy wszystko jest na swoim może dziwacznym i chaotycznym miejscu, świat jest w porządku. Gdy cokolwiek z niezrozumiałych dla dzieci powodów zostaje zmienione, zachwianiu ulega cały porządek tego świata.

Cześć, mam na imię Agata, od wielu lat jestem matką, a także babcią. Przez całe moje życie zajmowałam się dziećmi, stąd moje wieloletnie doświadczenie. Chciałabym się tu z wami nim podzielić, zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!