Macica, bóle popołogowe i upławy

Największego przestawienia dokonuje ciało w ciągu pierwszych dni po porodzie. Niby mówi się o „pierwszych dniach”, w rzeczywistości okres ten może rozciągnąć się nawet do dwu miesięcy: Najgwałtowniejszej zmiany doświadcza macica. Bezpośrednio po porodzie jest wielka jak balon i waży od kilograma do półtora. W ciągu sześciu tygodni kurczy się do wielkości gruszki, a waga jej spada do 50-75 gram. Proces ten wspierany jest tzw. bólami popołogowymi. Powstają one w wyniku zanikania zbędnych już włókien mięśniowych i zmniejszania się ilości krwi cyrkułującej w całym organizmie do poprzedniej objętości. Bóle te, trwające do trzech dni, pojawiają się u kobiet które już raz rodziły. U wszystkich występują jednak tzw. ciche bóle w chwili przykładania dziecka do piersi. Powoduje je specjalny hormon, w wyniku czynności którego dochodzi do bolesnego kurczenia się macicy.
Z rany, powstającej na skutek oddzielenia się łożyska, przez cztery do sześciu tygodni sączy się wydzielina. Jest to w wysokim stopniu infektogenny płyn, który w żadnym wypadku nie powinien stykać się z dzieckiem czy z piersiami. Wskutek tych zmian wszystkie kobiety uzyskują nowe, bliżej niedefinio walne poczucie własnego ciała. Przede wszystkim upławy powodują, że kobieta czuje się „chora”, lub w jakimś sensie „nieczysta”. Upławy połogowe są nie tylko równie uciążliwe jak miesiączka – wykluczają również każdą formę czułego dotyku.

Cześć, mam na imię Agata, od wielu lat jestem matką, a także babcią. Przez całe moje życie zajmowałam się dziećmi, stąd moje wieloletnie doświadczenie. Chciałabym się tu z wami nim podzielić, zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!