Wstaw się za dzieckiem u nauczyciela

Dorośli zwykle uważają, że dzieci powinny radzić sobie same, gdyż uczą się w ten sposób samodzielności i stają się niezależne. Lecz jeśli masz dziecko, u którego obserwujesz lęk przed porażką, nie powinieneś się spodziewać, iż przyjmie ono asertywną postawę i samo pokona strach. Musisz wyjaśnić nauczycielowi, że dziecko zazwyczaj zna odpowiedź na postawione pytanie, ale jest zbyt przerażone, aby coś powiedzieć czy napisać. Nie można oczekiwać racjonalnego, dorosłego zachowania od malca sparaliżowanego strachem.
Pomożesz dziecku, gdy uda ci się przekonać nauczyciela, że boi się ono odpowiadać głośno przy całej klasie. Wyjaśnij, iż maluch potrzebuje trochę czasu, aby poczuć się pewniej w szkole. Możesz podsunąć też kilka pomysłów dotyczących innych sposobów sprawdzania wiedzy twojego dziecka. Później porozmawiaj z malcem. Dziecko musi wiedzieć, że nauczyciel nie będzie pytał go przy całej klasie, dopóki samo nie zgłosi się do odpowiedzi. Zauważyłam, że nauczyciele uczący w młodszych klasach bardzo chętnie współpracują z rodzicami. Nauczycieli starszych dzieci zaś zwykle niełatwo przekonać, by otoczyli wychowanka specjalną opieką, ponieważ w klasie pełnej nastolatków jest to dość trudne. Dodatkowo możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do pedagoga lub dyrektora szkoły.

Cześć, mam na imię Agata, od wielu lat jestem matką, a także babcią. Przez całe moje życie zajmowałam się dziećmi, stąd moje wieloletnie doświadczenie. Chciałabym się tu z wami nim podzielić, zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!