Moje dziecko nie rozumie słowa „nie”

Dla wielu dzieci odpowiedź „nie” jest rodzajem wyzwania. Istnieją dwa proste sposoby radzenia sobie w takiej sytacji, pozwalające uniknąć kłótni. Spokojnie powiedz dziecku: „Zrobisz tak, jak mówię”. Zaczekaj, aż malec ochłonie, nic nie mów, a zobaczysz, że to skutkuje. Nie przekupuj. Nie dawaj możliwości wyboru. W przeciwnym razie znów skończy się na dyskusji i nic nie osiągniesz. Alternatywnym rozwiązaniem jest powiedzenie „tak”, np. „Tak, możesz zjeść swój deser, kiedy skończysz obiad”, lub „Tak, będziesz mógł pobawić się na dworze, gdy odrobisz lekcje”, albo „Tak, możesz obejrzeć kreskówki, gdy tylko weźmiesz prysznic i przygotujesz się do szkoły”.
Problem: W sklepie moje dziecko dostaje ataku histerii Natychmiast zostaw koszyk, weź dziecko za rękę i wyprowadź ze sklepu. W drodze do domu nie dyskutuj i nie krzycz. Jeżeli wcześniej ustaliliście zasady zachowania, zastosuj karę przewidzianą w przypadku, gdy malec cię nie słucha. Podczas następnej wyprawy na zakupy, zostaw dziecko w domu z opiekunką, drugim rodzicem lub sąsiadką. Później zapytaj je, czy sądzi, że od tej pory będzie umiało zachować się grzecznie. Jeśli przytaknie, w nagrodę zabierz je ze sobą, gdy znów pojedziesz do sklepu. Nie nagradzaj dziecka kupowaniem nowej zabawki. Jeżeli masz zwyczaj robienia mu prezentów przy okazji każdych zakupów, należy to zmienić.

Cześć, mam na imię Agata, od wielu lat jestem matką, a także babcią. Przez całe moje życie zajmowałam się dziećmi, stąd moje wieloletnie doświadczenie. Chciałabym się tu z wami nim podzielić, zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!