Lekarstwo na problem

Lęków nie dostrzegano i nie leczono, częściowo dlatego, iż rodzice nie szukali lekarstwa na ten zakorzeniony w umyśle dziecka problem. Dorośli znacznie częściej proszą o pomoc wtedy, gdy ich malec zachowuje się agresywnie, aniżeli wtedy, gdy jest zalękniony.
Po części winą za to obarcza się lekarzy. Jakieś pięć, dziesięć lat temu, a więc całkiem niedawno, nie uważali oni, aby lęki dziecięce również wymagały diagnozowania i leczenia. W 1987 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne do spraw Diagnozy i Statystyki Zaburzeń Umysłowych (the American Psychiatrie Association Diagnostic and Statistical Manuał of Mental Disorders) po raz pierwszy dokonało analizy wszystkich sklasyfikowanych zaburzeń lękowych u dorosłych w odniesieniu do dzieci. Od tego czasu wielu specjalistów zgadza się z twierdzeniem, że zaburzenia obserwowane u dojrzałych ludzi występują również u małych pacjentów. Lęk paraliżuje dzieci. Jest dla nich znacznie poważniejszym problemem niż dla dorosłych, ponieważ ci drudzy rozumieją swój strach i mogą znaleźć sposób, by z nim walczyć. Dzieci często nie potrafią pojąć, dlaczego czują lęk. Dla nich „boję się” jest uczuciem całkowicie ograniczającym ich zachowanie i sprawiającym, że czują się zupełnie bezsilne. Skutki strachu można mnożyć. Badania potwierdzają, że lęk nie tylko wpływa negatywnie na osiągnięcia szkolne, ale również utrudnia rozwój społeczny.

Cześć, mam na imię Agata, od wielu lat jestem matką, a także babcią. Przez całe moje życie zajmowałam się dziećmi, stąd moje wieloletnie doświadczenie. Chciałabym się tu z wami nim podzielić, zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!