Bądź lepszym słuchaczem

Zaobserwuj, kiedy i w jaki sposób słuchasz tego, co mówi dziecko. Czy ponaglasz je? Czy pozwalasz mu spokojnie skończyć wypowiedź? Czy patrzysz na nie, kiedy słuchasz? Jak reagujesz, kiedy dziecko ci przerywa? O czym najchętniej mówi? Jakie ulubione tematy dziecka najbardziej cię interesują? Zmień sposób słuchania i reagowania na to, co mówi dziecko Przyjrzyj się swoim reakcjom. Słuchaj uważniej tego, czemu wcześniej nie poświęcałeś zbytniej uwagi, a mniej interesuj się tym, co przedtem całkowicie cię absorbowało.
Spróbuj odczytać z wypowiedzi dziecka, co rzeczywiście ono czuje Ton i sposób mówienia malca może być znakomitym kluczem do rozszyfrowania jego prawdziwych uczuć. Obserwuj mimikę i gesty dziecka. Słuchaj, jak rozmawia z innymi dziećmi i co mówi do zabawek, gdy bawi się samo. Porównaj, czy tak samo rozmawia z tobą lub innymi dorosłymi. Czy jest coś, o czym mówi najczęściej? Wszystko to może wskazać nam, czego dziecko się boi. Słuchając, okazuj miłość Wprowadzając w życie trzy poprzednie zasady, okaż dziecku miłość i poświęć mu tyle uwagi, ile potrzebuje. Pomimo wielu obowiązków, przerwij codzienne zajęcia i zainteresuj się tym, co mówi i robi dziecko. Naucz się zauważać sygnały, które są wołaniem o pomoc Gdy staniesz się lepszym słuchaczem, spróbuj dostrzec oznaki mówiące o tym, że dziecko natychmiast potrzebuje twej uwagi. Sygnały te poprzedzają zwykle wybuch płaczu. Mogą to być: nagły krzyk, określona mimika twarzy lub pozycja ciała, a także zająkiwanie się.

Cześć, mam na imię Agata, od wielu lat jestem matką, a także babcią. Przez całe moje życie zajmowałam się dziećmi, stąd moje wieloletnie doświadczenie. Chciałabym się tu z wami nim podzielić, zapraszam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!